"איפה גר החבר שלי?": מחווה לעבאס קיארוֹסטמי

פברואר - אפריל 2022

עבאס קיארוסטמי נולד בטהראן ב-22.6.1940. כבר בשנות העשרה לחייו הוא הצטיין בציור, וכשהיה בן 18, חודשים מספר לפני שהתחיל את לימודיו בבית הספר לאומנויות באוניברסיטת טהראן, זכה בפרס ראשון בתחרות. לפני שהיה לאחד מגדולי הבמאים בעולם הוא למד ציור ועיצוב גרפי והתפרנס מעבודה כשוטר תנועה וכפרסומאי. את סרטו הראשון ביים בשנת 1973 ואת האחרון בשנת 2017. הוא הותיר לאנושות אוצר קולנועי שעליו אמר ז’אן-לוק גודאר: “הקולנוע התחיל באחים לומייר והסתיים בעבאס קיארוסטמי”.

את עקבות המפגש האנושי של קיארוסטמי עם בני האדם (בימי עבודתו כשוטר), את כישרון הציור שלו ואת חשיבתו האנליטית כפרסומאי אפשר לראות בדימוי המרכזי שישוב ביצירות רבות שלו: הר, שהדרך אליו חצובה כשביל או סלולה ככביש שנראה כמו זיג-זג – דימוי שמבטא את הרעיון הפיוטי שמסלולו של אדם בחייו אינו ישיר אלא מביא אותו לקצוות שונים של הקיום, של המחשבה ושל הרגש.

התלבטנו רבות בבחירת שם למחווה, ולבסוף בחרנו בשם אחד מסרטיו היפים של עבאס קיארוסטמי, שלצערנו עדיין לא אפשרית הקרנה חוקית שלו ללא הפרת זכויות יוצרים. הסיבה לכך היא כמובן המתח הפוליטי בין ישראל לאיראן.

אנו תקווה שיבוא היום שבו נהיה כולנו חברים, אנשים טובים שחולקים את שכיות החמדה של האומנויות ללא גבולות. מי ייתן ושביל ארוך – ישר או מזוגזג – יחבר בין ישראל לבין איראן.

הקרנת התוכנית מתאפשרת הודות לשיתוף פעולה בין קולנוע לב וסינמטק ירושלים יחד עם הסינמטקים הרצליה, חולון, חיפה ות”א.

טעם הדובדבן

02.02.22, 20:30

טעם הדובדבן

Taste of Cherry

(איראן, 1997)

מר באדי, גבר עדין, משכיל ובעל ממון, נוסע במכוניתו בפרוורי טהראן. הוא מנסה ליצור קשר עם העוברים ושבים ומציע להסיע אותם ולעזור להם. רבים מסרבים, אבל חייל, איש דת ומורה מוכנים להיכנס למכוניתו, כל אחד מהם בתורו. הוא מבקש מכל אחד מהם טובה אישית: כסה את קברי אחרי שאשלח יד בנפשי. הבקשה מעוררת בנוסעיו רתיעה עמוקה אבל מדרבנת אותם לפתוח עמו בשיחה עמוקה. באמצעים קולנועיים מינימליים מוגשת לצופה מסה אנושית רבת חמלה שהיא נס קולנועי.

במאי: עבאס קיארוֹסטמי

שחקנים: הומאיוּן אֶרשאדי, עבדולרחמן בָּגֶרי, אַפשין ח’ורשיד בח’תיארי

(95 דק’, פרסית; תרגום לעברית) לפני הקרנת הסרט תתקיים הרצאה מפי פבלו אוטין.

זוכה פרס דקל הזהב, פסטיבל קאן 1997

מבעד לעצי הזית

12.02.22, 20:30

מבעד לעצי הזית

Through the olive trees

(איראן, 1994) קומדיה

במאי סרטים מגיע אל כפר ומבקש לצלם שם את סרטו ולבחור שחקנים לא מקצועיים מבין תושבי המקום, אך בחירותיו מתגלות כבעייתיות. השחקן הראשון שבחר מתאים מבחינת מראהו, אבל הוא נאלם דום כאשר הוא נמצא בחברת נערות. השחקן השני, צעיר בעל עקרונות, מחזר אחר הנערה שלוהקה לתפקיד הראשי. השחקנית היא נערה משכילה מבית טוב ויכולה לאפשר לו לשנות את נתיב חייו ולתת לילדיו (כאשר יבואו לעולם) הזדמנות לחיים טובים יותר. הבעיה היא שסבתה כבר דחתה את חיזוריו, ובין השניים סוררת מבוכה גדולה שבעטיה הנערה שותקת (בין הצילומים ובמהלכם). אך המחזר אינו מוכן לוותר. קומדיה של הליכות, עדינה ואנושית, שמציעה לצופים גם מבט חד-פעמי על תהליכי היצירה בקולנוע האיראני.

במאי: עבאס קיארוֹסטמי

שחקנים: מוחמד עלי קֶשאוארז, פרהאד ח’ראדמנד, זריפֶה שיווה

(103 דק’, פרסית; תרגום לעברית)

לפני הקרנת הסרט תתקיים הרצאה מפי פבלו אוטין.

הרוח תישא אותנו

19.02.22, 20:30

הרוח תישא אותנו

The Wind Will Carry Us

(איראן, 1999) דרמה קומית

צוות טלוויזיה ובראשו במאי (כנראה, אבל אפשר גם שזהו צוות הפקה של קולנוע) מגיע לכפר קטן כדי לתעד לוויה של אישה שאומרים כי היא בשלבי גסיסתה האחרונים. הבמאי מסתובב אנה ואנה ומשוחח בטלפון עם אנשי ההפקה ועם תושבי הכפר: אדם שמוצא עצמות אדם גדולות מהרגיל, אישה שמחלקת תה, ילד שתוהה מה קורה לטובים ולרעים ביום הדין (“התשובה ברורה מאליה”, עונה לו הבמאי, “הטובים הולכים לגיהינום והרעים לגן עדן”, אבל כשהוא מבחין בתגובת הילד הוא מתקן את עצמו) ועוד אין-ספור אנשים נפלאים ממעמד שונה בתכלית מזה של אנשי ההפקה. ברקע דומה שהטבע בשלו, ירוק וזהוב ורוחש חיים.

מאיר שניצר, מבקר הקולנוע הוותיק, כתב על הסרט בהערכה גדולה: “סרט מופלא, שפרדוקס עקרוני מוליך אותו; זה סרט על לא כלום, שמכיל הכל בתוכו. הרהור על משמעות הטבע, על החיים והמוות, על הקולנוע בפרט ועל האמנויות בכלל ועל אור נגוהות ועל מחשכי עד. וכל זה מבלי שקורה משהו על הבד. עלילת הסרט נעה במרווח הצר שבין פרנץ קפקא לסמואל בקט” (“מעריב”, אוגוסט 2000).

 

במאי: עבאס קיארוסטמי

שחקנים: בֶּחזאד דוראני, נוגרה אסאדי, רוּשאן כראם אֶלמי

(118 דק’, פרסית; תרגום לעברית)

זוכה הפרס הגדול של חבר השופטים, פרס תא העיתונאים, פסטיבל ונציה 1999.

לפני הקרנת הסרט תתקיים הרצאה מפי פבלו אוטין.

עותק נאמן למקור

09.03.22, 20:30

עותק נאמן למקור

Certified Copy

(צרפת/איטליה, 2010) דרמה

חוקר אמנות ידוע מגיע לטוסקנה להציג את ספרו החדש. אל קהל המאזינים המרותק מצטרפים אישה נלהבת ובנה הצעיר. הילד לוחץ על אמו להמשיך משם למקום אחר, אבל היא מתעקשת לנסות לדבר עם המחבר. בהמשך היום נוסעים השניים למסע ידידותי קצר אל כפר קטן בסביבה, ומשיחותיהם מתברר כי כנראה היה ביניהם קשר בעבר. במהלך נסיעתם עולים שוב ושוב נושאי הכתיבה שלו – מקור והעתק ביחס ליצירת האמנות. השניים בוחנים על פיהם את היבטיו השונים של הקשר שלהם ואת האותנטיות שלו ביחס לרגשותיהם בעבר ובהווה ונקלעים לסערת רגשות.

מצד אחד זהו סרט רומנטי בכיכוב “שחקנים יפים”, ומצד שני זוהי מסה שנונה ומעמיקה על אמנות. כמו בסרטיו המוקדמים של קיארוסטמי, גם כאן זמן ניכר מוקדש לנסיעות ארוכות ולהתמקדות בשיחות רבות משמעות. נוכחותם של השחקנית ז’ולייט בינוֹש (שזכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל קאן על תפקידה בסרט זה) ושל זמר הבריטון ויליאם שימל, שלא שר בסרט אלא מפגין משחק “טבעי” (ליהוק אירוני ביחס לנושאים שהסרט מעלה) מוסיפה מעטה מלאכותי זוהר ליצירה שמעמידה פני סרט ריאליסטי.

במאי: עבאס קיארוסטמי

שחקנים: ז’ולייט בינוש, ויליאם שימל

(106 דק’, צרפתית, איטלקית, אנגלית; תרגום לעברית)

זוכה פרס השחקנית הטובה ביותר ופרס הצעירים, פסטיבל קאן 2010.

ABC אפריקה

23.03.22, 20:30

ABC אפריקה

ABC Africa

(איראן, 2001) תיעודי

בשנת 1997 זכה עבאס קיארוסטמי, יוצר הסרטים “מבעד לעצי הזית” ו”טעם הדובדבן”, בעיטור פליני מטעם האו”ם לעשייה קולנועית הומניסטית. שנים אחדות לאחר מכן הוא נסע בשליחות האו”ם לאוגנדה ותיעד את מאמציהם של ארגוני נשים מקומיים להציל ילדים יתומים שהוריהם מתו מתסמינים של מחלת האיידס (ההערכה נכון לשנים אלו היתה שבאוגנדה יש כ-1.6 מיליון ילדים יתומים). נסיעתו של קיארוסטמי היתה אמורה להיות מוקדשת לחיפוש אתרי צילום לסרט עלילתי בנושא, אך הוא בחר להישאר במקום ולתעד את הנשים, הילדים ומעט הגברים ששרדו במקומות שכוחי אל שנפגעו ממלחמת האזרחים המקומית, מבצורת, ממלריה ומאיידס. כבשאר סרטיו, עינו של קיארוסטמי נמשכת אל גילויי החיים במקומות השונים, והוא מיטיב לאתר ולהציג רגעים יומיומיים מהחיים (לצד כמה דימויים קורעי לב).

במאי: עבאס קיארוסטמי

(83 דק’, פרסית, אנגלית; תרגום לעברית)

 

עשר

02.04.22, 18:00

עשר

Ten

(איראן, 2002) דרמה

נהגת מונית גרושה, אם לילד בן שבע, מסיעה במהלך הסרט ברחובות טהראן את בנה נשים שונות שנמצאות ברגעים מכריעים בחייהן: אחותה, חברה שרוצה להתחתן, אישה מבוגרת בדרכה לתפילה, חברה שבוכה על אהוב שעזב, וגם זונה. כדי לשמור על האינטימיות בין הנשים קיארוסטמי נתן הוראות לשחקניות ולילד ואז יצא מהמונית שהיתה אתר הצילומים של הסרט. שתי מצלמות הנציחו את האלתורים, והתוצאה חזקה ביותר.

במאי: עבאס קיארוֹסטמי

שחקנים: מאניה אכּבּרי, אמינה מאהר, כמראן עדל

(94 דק’, פרסית; תרגום לעברית)