בחירת סינמטק הרצליה

חלון אחורי - Rear Window

יום שלישי | 2.7 | 18:00

(ישראל, 1954) מתח
כאשר צלם עתונות התקוע בדירתו עם רגל שבורה, חושד כי בדירה למולו התרחש רצח, הוא מוכן לעשות הכל כדי לאשש את חשדותיו, כולל לסכן את היקרים לו ביותר. על הבסיס העלילתי הזה, יצר היצ’קוק את המותחן הנפלא שלפנינו. כן, אפשר לראות בזה אלגוריה למציצנות של הקולנוע, וכן, אפשר לראות בצלם עוד גיבור היצ’קוקי עם חרדת נשים, אבל תכלס – זה פשוט הוכחה נוספת לגדולה של היצ’קוק: העלילה המחוכמת, המשחק של סטיוארט וקלי, השימוש במצלמה באופן מניפולטיבי – יוצרים סרט שהוא בידור מעולה ומעורר מחשבה.

במאי: אלפרד היצ'קוק
שחקנים: ג’יימס סטיוארט, גרייס קלי, תלמה ריטר
(112 דק', אנגלית; תרגום לעברית)

عَطَشْ | עטאש (צימאון) - Atash (Thirst)
+ שיחה עם תאופיק אבו־ואיל, יוצר הסרט, בהנחיית גלית רויכמן, מרצה לקולנוע ותסריטאית

יום שלישי | 9.7 | 20:30

(ישראל, 2004) דרמה
משפחה בת חמש נפשות, אמא, אבא, בן ושתי בנות, מתגוררת במקום המרוחק מכפר מוצאם. האם והבנות לא יצאו מהמקום מאז שעזבו את הכפר ורק האב והבן יוצאים לכפר. כאשר האב מחליט להרכיב צינורות עם מים זורמים, נרתעות הנשים, אך נאלצות להסכים. המים הזורמים אל בית המשפחה בעמק בין הגבעות, מפעמים את החתרנות של בני המשפחה כנגד האב ומעוררים את יצרי החופש האינסטינקטיביים שלהם.

במאי:תאופיק אבו־ואיל
שחקנים: חוסיין יאסין מחאג'נה, אמאל בויראת, רובא בלאל־עספור
(115 דק', ערבית; תרגום לעברית)

בתום ההקרנה תתקיים שיחה עם תאופיק אבו־ואיל, יוצר הסרט, בהנחיית גלית רויכמן, מרצה לקולנוע ותסריטאית

הקצה - The Living End

יום שלישי | 30.7 | 20:30

האולם השלישי – מועדון סרטים קיצוניים (אולם 3)

(ארה"ב, 1992) עצמאי
פגישה מקרית בין שני חולי איידס, האחד נווד והאחר מבקר קולנוע מלנכולי, מביאה אותם לצאת למסע משותף בו הם הולכים לזיין את העולם על כל המשתמע. זהו אחד הסרטים החשובים מתנועת "קולנוע קווירי חדש" ששגשגה בשנות התשעים של המאה הקודמת. רוב יוצרי הסרטים בתנועה זו יצאו מהארגון האנרכיסטי Act-Up ששם לעצמו מטרה למחות על היחס לו זוכים חולי איידס מהממסד ההטרוסקסואלי השמרני. על כן גיבורי סרטיהם לרוב אינם "נחמדים", הסרטים מציגים נרטיב לא לינארי, מקוטע ומשובש כדימוי למסלול החיים שנקטע באחת מרגע קבלת הבשורה על ההידבקות במחלת האיידס (אלה הימים שקדמו לתרופות המבוססות על מעכב פרוטאז שמאפשר חיים תקינים לנשאי HIV). בינות דימויי הזעם, הכאב וההרס יש איים של אהבת אמת ותשוקה עזה לחיים ולצדק.

הסרט כולל סצנות מין מפורשות, הצפייה מיועדת למבוגרים בלבד

במאי: גרג אראקי
שחקנים: מייק דיטרי, קרייג גילמור, מארק פינץ'
(81 דק', אנגלית; תרגום לעברית)