פסטיבל אפוס

הבמה שלהם - Inside My Heart

יום חמישי | 18.7 | 20:30

(הולנד, 2022) תיעודי
המונח "מרגש" איבד הרבה מערכו בגלל שימוש-יתר בימינו, אבל כאן הוא מתאים בדיוק: זהו סרט מרגש. הרבה מזה בזכות הבימוי הרגיש (גם כאן זו בדיוק המילה המתאימה) של ססקיה בודקה, אבל בעיקר בזכות החבורה המדהימה של שחקני תיאטרון "קאמאק", שכולם בעלי צרכים מיוחדים.
הסרט עוקב אחר ההכנות להעלאת מחזה בתיאטרון המיוחד הזה ומתמקד בעיקר בהכנות האישיות של כל אחת ואחד מהמשתתפים: זו חבורה מגובשת של שחקנים מקצועיים בעלי מוגבלויות שונות, והמצלמה קולטת את החששות, המריבות הקטנות ומחוות העידוד והאהבה שביניהם. המחזה שהם מעלים הוא אגדה צבעונית – בתוכן וגם בצורה – וזה איפשר לבמאית להביא גם אלינו, הצופים בסרט, סצנות קולנועיות צבעוניות להפליא.
וזה לא רק המחזה: לתוך הדמיון והקסם של האגדה חודרים חיי היום-יום של השחקניות והשחקנים, קשייהם ולבטיהם – ויש הרבה כאלה. הסרט מצליח להציג את אלה ללא שמץ של התנשאות ומבלי לגלוש לרגשנות או לסנטימנטליות.

במאית: ססקיה בודקה
(86 דק', הולנדית; תרגום לעברית ולאנגלית)

הדיפו והמוזיאון

יום שבת | 20.7 | 17:00

(הולנד, 2023) תיעודי
מי היה מאמין שסרט על בניית מחסן ענקי יכול להיות מהנה כל כך? טוב, זה לא באמת מחסן, זהו ה"דיפו" של מוזיאון בוימאנס ברוטרדם, שגם מאחסן 150 אלף יצירות אמנות וגם פתוח לקהל כמוזיאון. הוא נחנך בשנת 2021, מבחוץ הוא נראה כמו כוס תה כסופה ומבריקה, ומכל עבר הוא זכה להתנגדויות ולביקורת וגם לשבחים רבים.
זה היה חזון משותף של מנהל המוזיאון שארל אקס והארכיטקט וויני מאס, שחלמו להקים מוסד – מחסן-מוזיאון – שאין כמוהו בעולם, ומבנה שאין דומה לו בעיר הגדולה שמסביבו. הסרט עוקב אחרי הגשמת החלום, ועושה זאת בשפה קולנועית צבעונית, משובבת לב ומלאת הומור. אהבתה של הבמאית לצורות וצבעים מועברת לצופים ולעתים היא מהפנטת, ונוצר כאן שילוב מקסים בין אמנות ואדריכלות וביניהן לבין אמנות הקולנוע. ומעבר לזה, הסרט מצליח להעביר בצורה אמיתית ונדירה את התחושה של אדריכלים ואמנים רבים, שמה שאת/ה עושה הוא הכי חשוב ומשמעותי בעולם כרגע.

במאית: סוניה הרמן דולץ
(86 דק', הולנדית; תרגום לעברית)

מונק - Munch

יום שבת | 20.7 | 20:30

(נורבגיה, 2023) דרמה
אדוורד מונק היה אמן ענק ואישיות יוצא דופן, ואין כמעט אדם שאינו מכיר את יצירתו "הצעקה", דימוי אוניברסלי של פחד ובדידות. גדולתו לא הובנה כראוי בשעתו, על ידי עמיתיו ועל-ידי הממסד. הוא עצמו היה רדוף אשמה וצער על מותה של אחותו הצעירה, סבל מהתמכרויות חוזרות ואף תוייג כמשוגע.
ארבעה שחקנים שונים (אחת מהם אישה) מגלמים את מונק בארבע תקופות של חייו – ולאו דווקא בסדר כרונולוגי: הדחייה של ציוריו בברלין; ימיו האחרונים תחת הכיבוש הנאצי; צעירותו ואהבותיו הראשונות; התמכרותו לאלכוהול והמשברים הנפשיים שעבר. כל פרק נכתב על ידי תסריטאי אחר, ומגלה לנו טפח אחר מתוך אישיותו מרובת הגוונים של מונק: האאוטסיידר, החופשי והמיני, השבע והעייף, הגאוני.

במאי: הנריק מרטין דלסבק'ן
שחקנים: אלפרד אקר שטרנדה, תיאה למברכטס ואולן, פר פריש
(104 דק', נורבגית, שוודית, דנית, גרמנית, אנגלית; ,תרגום לעברית)

ג'ף קונס - אינטימי

יום רביעי | 24.7 | 20:30

(איטליה, 2023) תיעודי
נדמה כי אין כיום בעולם האמנות עוד אמן נערץ ובו-בזמן שנוי במחלוקת כמו ג'ף קונס. לא ניתן להישאר אדישים ליצירותיו המזוהות, המנכסות צורות וחפצים יום-יומיים והופכות אותם למפגן ראווה קאמפי ייחודי. בין אם זה כלב העשוי מבלוני ענק צעקניים או פסלים קיטשיים של רקדנים – יצירותיו כבר נכנסו מזמן לקאנון האמנותי בן זמננו, והן מבטלות בצורה פרובוקטיבית ומתריסה את המונחים "גבוה" ו"נמוך" באמנות.
עכשיו הגיע הזמן לבחון מי האיש שהצליח לעשות את כל זה ומאיפה הוא בא – וזה מה שמבקש לעשות הסרט הזה. הבמאי מנסה להיכנס למוחו ולעולמו הפנימי של קונס, בדגש על ההיבטים הביוגרפיים שלו ואיך הם משתלבים ביצירתו: על החווה שבה גדל, על מערכות היחסים שלו עם ששת ילדיו משלוש נשים שונות, לצד מעקב קרוב ונדיר אחר האמן בעבודתו. והכל בניסיון לברר מה מניע ומעצב את חזונו האמנותי, או במילים אחרות: לגלות מי באמת האיש הזה, ג'ף קונס?

במאי: פאפי קורסיקט
(80 דק', אנגלית; תרגום לעברית)

בכיתה של פינה באוש

יום חמישי | 25.7 | 20:30

(גרמניה, 2010) תיעודי
"בכלל לא ידעתי מי זאת פינה באוש, אבל חשבתי שיהיה כיף לרקוד ולהכיר אנשים חדשים",  מספרת אחת הנערות שמככבות בסרט המקסים הזה. 40 נערות ונערים, שמעולם לא למדו מחול, נבחרו להעלות את "קונטקטהוף" – אזור מגע – יצירתה של באוש שעוסקת ביחסים בין המינים: המגע, ההתאהבות, הכמיהה והחרדות.
במשך עשרה חודשים, המתבגרות והמתבגרים עובדים עם עוזרותיה מלאות הכריזמה של באוש, ותנועותיהם המסורבלות ועמידתם המגושמת הופכות, לעיני המצלמה ולעינינו, לתנועות מלאות חן ומשמעות. לעתים הם מתקשים, נשברים, מאבדים סבלנות – אבל מתגברים וממשיכים, לומדים לשלוט בגופם, לפתוח את ליבם, לפרוח ואפילו להתאהב במשימה הקשה שקיבלו. ובזכות גילם הצעיר וחוסר ניסיונם, החזרות והיצירה עצמה הופכות לפצצה הורמונלית מתקתקת.
פינה באוש (1940-2009) הייתה רקדנית וכוריאוגרפית פורצת דרך, שיצירותיה וצורת עבודתה הייחודית שינו את פני עולם המחול של ימינו. הסרט יוקרן במלאת 15 שנים למותה.

במאים: ריינר הופמן, אנה לינסל
(92 דק', גרמנית; תרגום לעברית)

סינדרום המלט

יום שבת | 27.7 | 17:00

(פולין/גרמניה, 2022) תיעודי
שתי נשים ושלושה גברים, כולם מצולקים ממלחמות, מתכוננים להעלאת מחזה המבוסס על "המלט" של שייקספיר. הצלקות והכאב הם קודם כל בתוכם, ואלה עולים במלוא העוצמה במהלך החזרות. המקום הוא אוקראינה, והמחזה הוא לא באמת זה שכתב שייקספיר: זהו שילוב של "המלט" עם חייהם של השחקניות והשחקנים. לא "להיות או לא להיות" אלא "לחיות או לא לחיות", כדברי ירוסלב, אחד השחקנים, כשהוא משחזר את החוויה הטראומטית שלו מהמלחמה בחבל דונבאס ב-2014.
ועכשיו שוב יש מסביבם מלחמה, והחזרות מעלות על פני השטח את מה שאולי הצליחו להדחיק מעט עד היום. והם מתלבטים – התלבטות אמיתית, כנה, צועקת, של מי שחוו סבל אמיתי – אם יש מקום לעשות תיאטרון בימים נוראים כאלה, כשבחוץ משתוללות זוועות המלחמה.
את כל זה הצליחו במאי הסרט לתעד ולהעביר בצורה כנה, ישירה ואמיצה – וזה כנראה הסוד של החוויה העוצמתית שהסרט מזמן לצופים בו.

במאים: אלווירה ניווירה, פיוטר רוזובסקי
(85 דק', אוקראינית, אנגלית; תרגום לעברית)

ביל אוונס - Bill Evans Time Remembered

יום שבת | 27.7 | 20:30

(ארה"ב, 2015) תיעודי
התמונה של ביל אוונס כשהוא גוחן על הפסנתר, ראש בין הכתפיים, מכונס בעצמו, הפכה לאחד הסמלים בהא הידיעה של הג'אז הגדול של המאה העשרים. נדמה שהיא אכן משקפת את כל מה שאוונס היה – מוסיקאי ענק, מחובר בצורה כמעט על-טבעית לפסנתר, אדם בתוך עצמו, מיוסר ונושם מוסיקה. אוונס נולד בניו-ג'רזי ב-1929, והחל לנגן פסנתר בגיל 6, בעקבות אחיו הגדול והאהוב, הארי. הסרט עוקב אחר הקריירה המרתקת שלו, מציאת קולו הייחודי, ונעצר בתחנות החשובות הרבות בחייו. בתחילת שנות ה-50 הגיע לניו-יורק ושמו החל להתגלגל בין מוסיקאי הג'אז כמי שכדאי מאוד לשים אליו לב. אחד ששם לב הוא מיילס דייויס, שצירף את אוונס כלבן היחיד אל ההרכב שלו, ולמרות שאוונס נשאר איתו רק שמונה חודשים, דייויס ביקש ממנו לחזור כדי להקליט את “Kind of Blue”, תקליט המופת שהפך לאלבום הג'אז הנמכר ביותר בכל הזמנים. מוסיקאים, שותפים לדרך ובני משפחה, מספרים את סיפור חייו של המוסיקאי הייחודי, שבמקביל לקריירה משגשגת חווה טרגדיות רבות ונרדף כל חייו על ידי שדים שהביאו למותו בגיל 51.

במאי: ברוס שפיגל
(84 דק', אנגלית; תרגום לעברית)

הסודות של ג'ורג' פלאט ליינס - Hidden Master: The Legacy of George Platt Lynes

יום רביעי | 31.7 | 20:30

(ארה"ב, 2023) תיעודי
במשך שנים צילם ג'ורג' פלאט ליינס בשני עולמות שונים: הוא היה צלם מוכר ומצליח בתחום הפרסום והאופנה, ובשנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת יצר בסטודיו שלו בניו יורק תמונות אייקוניות וייחודיות לו, בהן דיוקנאות של רבים ורבות מאנשי החברה הגבוהה באותה תקופה. אך נדמה שעבודתו הטובה ביותר כלל לא הגיעה מעולמות אלה: במקביל יצר ליינס במרץ ובמסירות אלפי עבודות צילום מחתרתיות, שבהן הגדיר מחדש את מושג הגוף הגברי במלוא הדרו.
זהו סיפורו של אחד מחלוצי הצילום ההומו-אירוטי. ארכיון יצירות העירום של ליינס, הכולל אלפי תמונות, נפרש על פני המסך הגדול לצד סיפור חייו הקצרים: הכישרון האדיר, החיים בניו יורק ובלוס אנג'לס, האהבות הגדולות ושברון הלב. כל אלה הם עדות לעולם הלהט"בי התוסס של המחצית הראשונה של המאה הקודמת, שכלל יוצרים ויוצרות רבים ששיתפו פעולה יחד כקהילה. קהילה זו אומנם מוצגת בתמונות בשחור-לבן, אך אין צבעונית כמותה.

במאי: סאם שהיד
(96 דק', אנגלית; תרגום לעברית)