באטמן

ההסטוריה המטורפת של באטמן

חודש חד פעמי של אקשן הומור ואימה על העטלף המפורסם בהסטוריה שחוגג יותר מ 80 שנה של טוב ורע, חיים ומוות, קולנוע טלוויזיה וקומיקס. בכל דור מגיע הבטמן התורן שמנסה לחסל את הג'וקר. לפעמים זה יוצא טוב, לפעמים פדיחה. בחודש אפריל נסדר את הבטמנים (והג'וקרים) הטובים והגרועים, הפרודיות, הזיופים ואלו שהצחיקו בלי להתכוון.

באטמן

The Batman

(ארה”ב, 2022) מתח

גותאם, הווריאציה הבדיונית של העיר ניו יורק, היא זירת ההתרחשות גם בעיבוד העכשווי חמור-הסבר לעלילותיו של ברוס ויין/באטמן. הגיבור, אדם צעיר, יתום ושתקן, מוצג בסרט זה בשנה השנייה למשימתו להשיב לרחובות את החוק והסדר שהופרו בידי הרוצח המתוחכם המכוּנה “איש החידות”. לעזרתו יוצאים מפקח המשטרה וצעירה מסתורית, “אשת החתול”, אשר לה מניעים משלה להסתכן בעולם התחתון. בעוד “הג’וקר”, סרטו של טוד פיליפס, הצדיע לסרטים “נהג מונית” ו”מלך הקומדיה”, סרט זה, בבימויו של מאט ריבְס, שואב השראה מ”שבעה חטאים” ו”זודיאק”, סרטיו המרשימים של דייוויד פינצ’ר.

במאי: מאט ריבְס

שחקנים: רוברט פטינסון, זואי קרביץ, ג’פרי רייט

(175 דק’, אנגלית; תרגום לעברית)

באטמן חוזר

Batman Returns

(ארה"ב, 1992) קומיקס

אימה שורה על העיר גותאם. ממשרדו שבגורד השחקים זומם איש עסקים להשתלט על העיר, ומשאול הביבים עולה יצור מעוות שמכוּנה "הפינגווין" ומבקש להתאחד עם הוריו שזנחו אותו. במקביל צעירה נאיבית שנרצחה אחרי שחשפה שחיתויות חוזרת לחיים ומבקשת לנקום. סרט מפתיע, מסוגנן ופמיניסטי שמדגיש את העמימות המוסרית של גיבוריו ואת אנושיותם ושואב את השראתו מהקולנוע האקספרסיוניסטי הגרמני של ראשית המאה הקודמת.

במאי: טים ברטון

שחקנים: מישל פַייפר, דני דה ויטו, מייקל קיטון

(126 דק', אנגלית; תרגום לעברית)

האביר האפל

The Dark Knight

(ארה”ב, 2008) מתח

סרטו הקודר והאלים של כריסטופר נוֹלן מעמיד מול האביר האפל, הלא הוא ברוס ויין/באטמן, את הג’וקר (הית לדג’ר), שזורע אנרכיה בעיר גותאם ומביא את באטמן אל הגבול הדק בין גבורה לעבריינות.

במאי: כריסטופר נוֹלן

שחקנים: כריסטיאן בייל, הית לדג’ר, ארון אֶקהרט

(152 דק’, אנגלית; תרגום לעברית)