חודש האישה הבינלאומי – מרץ 2023

חודש האישה הבינלאומי

 

חודש האישה הבינלאומי ראשית היה יום האישה הבינלאומי (נקרא במקור "יום הפועלות הבין-לאומי"), אשר צוין לראשונה בשנת 1965 במדינות קומוניסטיות וסוציאליסטיות ומשנת 1978 ובעידוד האו"ם צוין במדינות נוספות. כמדי שנה (וכמדי חודש), נציג סרטים שביימו נשים, ונקודת מבטן קובעת טון ייחודי.

רודיאו - Rodeo

03.03.23, 21:00

(ארה"ב, 2022) דרמה

"רודיאו אורבני" הוא התכנסויות של אופנוענים המציגים לראווה את כלי הרכב החדשים שלהם ואת הדברים המסוכנים שהם יודעים לעשות איתם. זהו עולם שהגבריות דומיננטית בו באופן מוחלט, אך במרכז עלילת הסרט עומדת צעירה שמשתלבת בו ופעם אחר פעם מפתיעה את מי שמעז לזלזל בה. סרט רענן ומחוספס על עולם לא מוכר, זוכה בפרס מיוחד בפסטיבל קאן 2022.

במאית: לולה קיבורון

שחקנים: ז'ולי לדרו, יאניס לאפקי, לואי סוטון

(104 דק', צרפתית; תרגום לעברית)

אחרי השמש - Aftersun

10.3.23, 21:00

(אנגליה, 2022)

דרמה אב ובתו מבלים חופשה בריוויירה הטורקית. הם שוחים, משחקים ביליארד, ובעיקר נהנים מהזמן שלהם יחד. אחרי שנים רבות הבת חוזרת אל קלטות הווידאו ששרדו מאותה התקופה וצופה בהן מחדש. כתוצאה מכך היא כמו מבצעת בחינה מקבילה בחופשה שנחקקה בליבה: הזיכרון שלה אל מול התיעוד האובייקטיבי לכאורה של המצלמה. דומה שלראשונה בחייה הבת מבינה את אביה, אבל עכשיו כשהוא איננו, ההבנה, ההכלה וההתפייסות הן בינה לבין עצמה. סרט יפה ואניגמטי.

במאית: שרלוט וולס

שחקנים: פול מסקל, פרנקי קוריו, סליה רולסון-הול

(102 דק', אנגלית; תרגום לעברית)

דפיקה בדלת – Knock on the Door

15.03.23, 19:00

(ישראל, 2023) תיעודי

תקציר לאתר הסינמטק

אישון לילה, ספטמבר 1997, כוח לוחמי שייטת צועד לתוך מארב קטלני בלבנון. 11 מלוחמי הכח נהרגו. גופתו של אחד מהם נשארה מאחור – איתמר, אחי הגדול. עם הדפיקה על דלת הבית בו גדלתי, טיולים שנתיים התחלפו בטקסים ממלכתיים, נשיקות ראשונות בצפירות. 25 שנים אחרי אני מתדפקת על הדלת של מי שחנכו אותי אל השכול: מודיעים, קצינת הנפגעים, האבא והאמא השכולים שהם האבא והאמא שלי. זה משחק של כיסאות, הפעם האחות השכולה היא שעומדת על הסף, מבקשת להיכנס. "דפיקה בדלת" מעמיד דיוקן של אֶבל, אינדקס של שכול ישראלי.

במאי: איה אליה, אוהד מילשטיין

(54 דק', עברית; כתוביות בעברית)

בתום ההקרנה תתקיים שיחה עם יוצרי הסרט.

ולריה מתחתנת – Valeria is Getting Married

טרום בכורה

18.03.23, 20:30

(ישראל, 2022) דרמה

 

כריסטינה היא אזרחית אוקראינית שהתחתנה עם גבר ישראלי וחיה איתו כבר ארבע שנים בישראל. היום מגיעה ולריה, אחותה הקטנה של כריסטינה, לפגוש את בעלה המיועד וללכת בעקבות אחותה הבכורה. אבל ולריה לא קורצה מאותם חומרים, ושתי האחיות נאלצות לשקול מחדש החלטות שהתקבלו מזמן. “‘ולריה מתחתנת’ הוא סרט קאמרי דחוס וקלוסטרופובי המקפל בתוכו סיפור אנושי ואוניברסלי גדול – בחירה. ברגישות, דייקנות וחמלה מגולל הסרט את סיפורן של ארבע נפשות אבודות המנסות לשרוד בתוך מציאות מעיקה וכובלת, והוא עושה זאת בהצלחה גדולה” (מדברי חבר השופטים שבחר להעניק לסרט את פרס הסרט הטוב ביותר, פסטיבל חיפה 2022).

במאית: מיכל ויניק

שחקנים: לנה פרייפלד, דאשה טבורונוביץ, יעקב זדה דניאל

(76 דק’, עברית, רוסית; תרגום לעברית)

זוכה פרס הסרט הטוב ביותר ופרס התסריט הטוב ביותר, פסטיבל חיפה 2022

בתום ההקרנה תתקיים שיחה פתוחה לשאלות הקהל עם מיכל ויניק, יוצרת הסרט.

סנט-עומר – Saint Omer

25.03.23, 20:30

(צרפת, 2022) דרמה

תקציר לאתר

ראמה, סופרת ועיתונאית מצליחה, נוסעת לסנט-עומר, עיירה בצפון צרפת, במטרה לסקר את משפטה של לוראן, מהגרת צעירה מסנגל שמואשמת בפשע בלתי נתפס. הצעירה מודה באשמה, אבל לא מספקת שום הסבר על הנסיבות או המניע שהביאו אותה למעשה. ראמה, מופתעת למצוא נקודות מקבילות רבות בין חייה של לוראן והעבר שלה עצמה כמו גם למחזה "מדיאה". סרט תובעני על הסימביוזה שבן אם לבתה השואב השראה מהכתיבה הפוסט-קולוניאלית של מרגריט דיראס, ממיתוס בת הים, מהכתיבה על אזורי סף ומציע חוויה קולנועית מפעימה למי שיבחרו להיענות לו.

במאית: אליס דיופ

שחקנים: קייג'ה קגמה, גוסלג'י מאלאנדה, ולרי דרוויי

(122 דק', צרפתית; תרגום לעברית ולאנגלית)

זוכה פרס אריה הכסף, פסטיבל ונציה 2022.

נציג צרפת בתחרות האוסקר בקטיגורית הסרט הזר הטוב ביותר 2023.

7 מונולוגים על זנות – The Prostitution Monologues

28.3.23, 20:30

(ישראל, 2022) תיעודי

דיאנה, לינוי, רונה, שלי, רוחה וליאת מספרות באומץ ובכנות על המסע שלהן בזנות: מהכניסה וההיקסמות הראשונית מעולם הזנות, דרך לימוד החוקים ועד אסטרטגיות ההישרדות. אלו סיפורים על עצמאות, תושייה, כאב וטראומה, שמבטאים חוויה נשית ואנושית קיצונית. בנוסף, נשמע קולה של מיכאלה (שם בדוי) – אשה צעירה שחיה את הזנות בהווה: נאבקת, שורדת ומצלמת. הנשים קוראות תיגר על הציפייה מהן להתבייש או להסתתר.

במאית: תמר ירום

(58 דק', עברית; כתוביות בעברית)

בתום ההקרנה תתקיים שיחה עם תמר ירום, יוצרת הסרט.