חם/קר – מחווה לבמאי טֵמוּ ניקי

"Most of my movies have started from a need to explore something that interests or bothers me. Usually, it turns into a dark comedy with a heart. As a genre film lover, I try to keep the audience on their toes. You'll never know what happens next".

 

"רוב סרטיי החלו מהצורך לחקור משהו שמעניין אותי או מטריד אותי. בדרך כלל, התוצאה היא קומדיה שחורה עם נשמה. כחובב סרטי ז'אנר, אני משתדל שהקהל יהיה תמיד דרוך. לעולם לא תנחשו מה עומד לקרות".

טֵמוּ ניקי (יליד 1976), בנו של בעל חוות חזירים בפינלנד, הוא במאי סרטים פיני, אוטודידקט, שזכה בפרסים רבים. סרטיו של ניקי מתוארים כסאטירות פוליטיות אנושיות, לא מתנצלות, עם כוונות טובות. "המרדים", סרטו הראשון (2018), היה נציג פינלנד בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר בטקס פרסי האקדמיה לקולנוע, אוסקר, 2019. סרטו החדש "העיוור שלא רצה לראות טיטניק" זכה בפרס הקהל ובפרס "אוריזונטי" בפסטיבל ונציה, 2022.

המרדים - Euthanizer

07.01.23, 21:00

(פינלנד, 2017) אימה/קומדיה/רומנטיקה

גיבורנו הוא חובב חיות אמיתי. הוא אינו מהסס לבוא חשבון עם המתעללים בהן, ולפרנסתו הוא מרדים חיות מחמד (חמודות ממש) בשוק השחור. נכון, הוא איש של סתירות. האיזון העדין של חייו יופר ללא כל דרך חזרה אחרי שאל חייו יפרצו חבר בכנופיה ניאו-נאצית, ואחות צעירה שמבינה לליבו. שילוב לכאורה בלתי אפשרי בין דרמה רומנטית לסרט ציני, מניב יצירה שלמה ובשלה שמפתיעה את הצופה במנעד רגשות עשיר.

במאי: טֵמוּ ניקי

שחקנים: מָאטִי אוֹניסְמָה, יָארִי וירמָן, הַאנַמָאיָה ניקַנדֶר

(85 דק', פינית; תרגום לעברית)

"נימבי" – לא בחצר האחורית שלי! - Nimby

14.12, 21:00

(פינלנד, 2020) קומדיה

מֵרבִי נוסעת לעיר הולדתה בפינלנד יחד עם חברתה הגרמנית-איראנית קאטה, כדי להתעמת עם הוריה השמרנים ולצאת מהארון. להפתעה היא מגלה שהיא לא היחידה שמסתירה סודות. צמד הבנות ימצא את עצמו באמצע קרב בין קהילות המרכיבות עיירה ציורית בפינלנד, פסטורלית רק לכאורה. קומדיה חדת לשון שמצליחה להפתיע, להצחיק עד דמעות ולהחזיק את הקהל במתח. NIMBY הם ראשי התיבות של .Not in my Back Yard 

במאי: טֵמוּ ניקי

שחקנים: סוזנה פּוּקילָה, אַלמִילָה בַּאגְריאצ'יק, אליאס וֶוסטֶרבּרְג

 (94 דק', פינית; תרגום לעברית)

העיוור שלא רצה לראות טיטָניק - The Blind Man Who Did Not Want to See Titanic

27.11, 20:30

יאקוֹ הוא עיוור ורתוק לכיסא גלגלים, אך הוא לא איבד את תשוקתו לחיים. נקודת האור של יומו היא שיחת טלפון עם סירפּה, אישה שהכיר באינטרנט. כשהוא שומע שהיא חלתה במחלה אנושה, הוא מחליט לנסוע אליה, אף שאיש לא פנוי ללוות אותו. הבמאי טֵמוּ ניקי כתב את התסריט עבור השחקן פֶּטרי פּוֹיקוֹלאינֶן, שהוא עצמו עיוור ומשותק בעקבות טרשת נפוצה. זוהי דרמת מתח רומנטית מיוחדת וחכמה. 

 

במאי: טֵמוּ ניקי

שחקנים: פֶּטרי פּוֹיקוֹלאינֶן, מָריאנָה מָאיאלָה, סַמוּלי יָאסקיוֹ

(82 דק', פינית; תרגום לעברית ולאנגלית)

זוכה פרס חביב הקהל, פסטיבל ונציה 2021

זוכה פרס השחקן הטוב ביותר, פרסי יוסי 2022 (פרסי האקדמיה לקולנוע, פינלנד)