מחווה לקולנוע הפולני

המשרת

חודש הקולנוע הפולני – המשרת The Butler (פולין, 2018) דרמה קָשוּבּיה הוא חבל ארץ בצפון-מערב פולין, הגובל בגרמניה. מתאוש, בן למשפחה מהאזור, גדל בביתה של

קרא עוד »

השלב האחרון

חודש הקולנוע הפולני – השלב האחרון The Last Stage (פולין, 1948) דרמה בלילה שבו מרתה וייס מגיעה לאושוויץ, היא נבחרת לשמש כמתורגמנית עבור הגרמנים. הסרט

קרא עוד »

כיצד להיות נאהבת

חודש הקולנוע הפולני – כיצד להיות נאהבת How to Be Loved (פולין, 1965) דרמה קריינית מפורסמת מגוללת פרשייה מעברה בזמן טיסה מוורשה לפריז. היא מספרת

קרא עוד »

נינה

חודש הקולנוע הפולני – נינה Nina (פולין, 2017) דרמה נינה, מורה באמצע שנות השלושים לחייה הנאבקת להביא ילד לעולם, מחפשת אם פונדקאית. מגדה בת ה-25

קרא עוד »

המכון הפולני בתל אביב ומכון אדם מיצקייביץ’ מפולין שמחים להציע לכם מסע משותף: מסע אל 100 שנה של קולנוע פולני.

זו היא הזדמנות למבט על אהבות שלא תמיד מתממשות ואהבות שאינן נכנעות לתכתיבי המסורת, מבט על עניינים משפחתיים ומורכבויותיהם ועל כוחו של הקולנוע לייצר קשר בין מציאות לדימיון. זהו מבט ממוקד על נפתולי העבר ועל דילמות מוסריות.
עונת הקולנוע הפולני היא הזדמנות לפגוש ולהעריך את פולה נגרי, כוכבת הקולנוע שפעלה לפני מלחה”ע השניה (ונולדה בשם אפולוניה חוופיץ’) אשר כיכבה בסרטו של אלכסנדר הרץ, במאי פולני גדול ממוצא יהודי.
מאבקי ההישרדות במלחמה ובשואה והשאיפה לכבוד אישי, הם נושא סרטה של הבמאית הראשונה בתולדות פולין, ונדה יאקובובסקה, אשר תרגמה לקולנוע את חוויותיה מאושוויץ. התוצאה לא תשאיר אתכם אדישים.
סרטו המצוין של קשישטוף קישלובסקי, “צלם חובב”, הוא מבט מעניין על גיבורים המגלים את עצמם בעזרת המצלמה, והוא מציע לכולנו לערוך התבוננות פנימה.
הסרטים שלפנינו מאפשרים להעריך את האהבה בזמנים בהם פצצות שורקות מעל הראשים ולבחון את הבחירות העומדות בפני גיבוריהם הצמאים לחיבה, בימים לא פשוטים, בהם יש בעיקר כאב.
“הפתיון” של אגניישקה שמוצ’ינסקה הוא טעימה מן האווירה של שנות השמונים בפולין. הצופים בו כנראה יופתעו מההומור הלא שגרתי שבו, לצד אימה – שילוב חד פעמי שקשה לעמוד בפניו.
“המשפחה האחרונה” של יאן מטושינסקי הוא שיטוט בתיעוד המשפחתי של הצייר ז’דילסב בקשסינסקי והצגת מציאות חיי משפחתו של האמן הפולני החשוב. זהו סרט שיש בו אווירה נעימה, אך באופן פרדוקסלי, הוא מציע מבט על חוויית המציאות על סף מוות.
לבסוף, “המשרת” של פיליפ באיון, המספר על מורכבות החיים בפולין שבין מלחמות העולם במקום בו חיו שלושה לאומים שונים, באזור הגבול שבין פולין לגרמניה. הסרט זכה בפרס השני בפסטיבל גדיניה לקולנוע פולני.

Polish Zoom – חודש הקולנוע הפולני, מציע לכם להיחשף לשורה זו של סרטים פולנים זוכי פרסים. אתם מוזמנים.