סטיבן זונדהיים: מחווה

פברואר - מרץ 2022

סטיבן זונדהיים נולד בניו יורק ב-22 במרץ 1930 וגדל במנהטן. הוא גילה עניין במוזיקה מילדות והתאהב במחזות זמר. אחרי גירושי הוריו הוא עבר עם אמו לגור בחווה בפנסילבניה. שם הוא התיידד עם שכן בן גילו, ג’ימי המרשטיין, בנו של אוסקר האמרשטיין השני, מחבר מחזות הזמר הנודע (“המלך ואני”, “צלילי המוזיקה”, “כרמן ג’ונס”). אוסקר האמרשטיין הפך לאב חלופי לזונדהיים, לחונך שלו ולמורה לאומנות כתיבת מחזות הזמר (אם כי סגנון כתיבתם שונה מאוד).

כשזונדהיים היה בן 25, הציע לו המחזאי ארתור לורנץ לחבר את מילות השירים למחזמר “סיפור הפרברים” למוזיקה של ליאונרד ברנשטיין. המחזמר, שעלה ב-1957, זכה להצלחה גדולה, ואף עובד לסרט זוכה פרסי אוסקר ב-1961 (לאחרונה הסרט זכה לרימייק מדובר בבימוי סטיבן ספילברג, וזונדהיים שיבח אותו על פרשנותו העדכנית). הצלחה זו הייתה נקודת מפנה בקריירה של זונדהיים, ובעקבותיה באו הצלחות נוספות, שהגיעו לשיא בשנת 1971: המחזמר “קומפני” בשיתוף הבמאי והמפיק הרולד (האל) פרינס. במחזמר זה, כמו בכל אלה שכתב אחר כך, חיבר זונדהיים הן את הלחנים והן את מילות השירים.

שנות השמונים היו עשור פורה לא פחות. זונדהיים החל לשתף פעולה עם המחזאי והבמאי ג’יימס לאפּיין, וביחד הם העלו ב-1984 את המחזמר “יום ראשון בפארק עם ג’ורג'” ואת המחזמר “אל תוך היער”, שעלה לראשונה ב-1987 ושילב באופן מחוכם ואירוני אגדות ילדים.

ב-1990 פנה השחקן והבמאי וורן בייטי אל זונדהיים שיכתוב וילחין שירי קברט למדונה, שהשתתפה בסרטו “דיק טרייסי”. בשביל מדונה, שקריירת הפופ שלה עשתה אותה לכוכבת-על, שיתוף הפעולה היה קשה ומאתגר. בריאיון מאוחר היא התוודתה שחששה שלא תעמוד בדרישותיו של זונדהיים, אבל סירבה לוותר. לקראת הקלטת השירים היא הקימה הרכב ג’אז, נכנסה לדמותה של בּרֶת’לס מהוני ועישנה בשרשרת. הביצוע שלה הביא לזכייתו של זונדהיים בפרס האוסקר לשיר הטוב ביותר על “Sooner or Later (I Always Get My Man)”.

 

לאורך העשורים הבאים יצירותיו של זונדהיים הועלו שוב ושוב וזכו להצלחות אדירות. הוא המשיך ליצור עד שהודיע בשנת 2006 כי התעייף. זונדהיים הלך לעולמו ב-26.11.21 והותיר בעולם המוזיקה חלל ריק, שלא יוכל להתמלא בקול אחר.

 

בחודשים פברואר ומרץ נצדיע לכישרונו בסינמטק הרצליה במחווה צנועה.

קומפני

03.02.22, 20:30

קומפני
Company

(ארה”ב, 2011) מוזיקלי

לרוברט, הידוע בכינויו בובי, יש חן נודע לשמצה, חמישה זוגות חברים טובים ושלוש מאהבות. הוא חוגג יום הולדת שלושים וחמש ואינו שותף לשמחה המאולצת. דומה כי הוא תוהה על חייו כרווק מושבע ואילו האופן שבו נראים החיים של חבריו בוודאי אינו מעודד אותו לשנות סגנון. ובכל זאת משהו בו מרגיש רדום והוא נדרש לתהליך רגשי עמוק כדי להבין את היתרון בלהרגיש “חי וקיים”. זהו עיבוד בימתי למיוזיקל מהמם, עם שירים אדירים אותם כתב והלחין סטיבן זונדהיים שהלך לעולמו השנה.

במאי: לוני פרייס 

שחקנים: ניל פטריק האריס, פאטי לופון, מרתה פלימפטון   

(145 דק’, אנגלית; תרגום לעברית)

דיק טרייסי

10.02.22, 20:45

דיק טרייסי
Dick Tracy

)ארה”ב, 1990)

דיק טרייסי הוא שוטר מקוף נקי כפיים שמקדיש את ימיו ולילותיו למלחמה בפשע המאורגן למגינת ליבה של אהובתו. מלחמת כנופיות לה שותפים גנגסטר חלקלק, אהובתו הזוהרת ועבריין ערמומי חדש ונטול פנים מאיימת להפוך את העיר לאזור מלחמה וטרייסי מוצא עצמו מסתכן ממש למען החוק תוך שהוא צריך לשמש אב מאמץ לילד רחוב שכינויו הוא…”ילד”. סרטו של וורן בייטי, במאי מחונן לא פחות מהיותו שחקן ענק, הוא יצירת אמנות פוסט-מודרניסטית מתוחכמת המפרקת את הקולנוע למרכיביו תוך שימוש בצבעי יסוד (הצלם ויטוריו סטורארו מביא את תיאוריית הצבעים שלו לשיא ביצירה זו), אפיון דמויות על פי שמות, קומפוזיציות נאמנות לרצועת הקומיקס מאת צ’סטר גולד וקווי עלילה פרודיים המודעים לעצמם. דני אלפמן, הלחין את פס הקול בהשראת היצירות של גרשווין ואילו סטיבן זונדהיים הלחין מספר שירים יפהפיים לזמרת מדונה שכיכבה בסרט שמציגה בו דמות חזקה, מלנכולית שכמו מסכמת גילומיה השונים של ה”פאם-פאטאל” בקולנוע האפל.

במאי: וורן בייטי

שחקנים: וורן בייטי, אל פצ’ינו, מדונה, דסטין הופמן, גלן הדלי, צ’רלי קורסמו

(105 דק’, אנגלית; תרגום לעברית)

סיפור הפרברים

03.02.22, 20:45

סיפור הפרברים
West Side Story (ארה”ב, 1961)

מוזיקלי בהשראת “רומיאו ויוליה”. ניו יורק, שנות החמישים של המאה הקודמת. קרב כנופיות מתמשך מתנהל בין לבנים לפורטוריקנים, אבל טוני ומריה מתאהבים נגד כל הסיכויים.
הסיפור “הגנרי” נרקם מחדש בגאונות בעזרת המוזיקה שהלחין ליאונרד ברנשטיין, הלברית שכתב סטיבן זונדהיים והכוריאוגרפיה שיצר ג’רום רובינס. ובל נשכח את צוות השחקנים הצעיר והמשגע. “אבן דרך בתולדות הקולנוע המוזיקלי” (רוג’ר אברט).

במאים: ג’רום רובינס, רוברט וייז שחקנים: נטלי ווד, ג’ורג’ צָ’קיריס, ריטה מורֵנו

(143 דק’, אנגלית; תרגום לעברית)

זוכה פרס אוסקר לשנת 1961 בעשר קטגוריות שונות, לרבות הסרט, הבמאי והמוזיקה הטובים ביותר.

שישה מאת זונדהיים

מרץ 2022

שישה מאת זונדהיים

Six by Sondheim

(ארה”ב, 2013) תיעודי

סרט תיעודי שמציג ומציע ניתוח של שישה שירים מפסגות יצירתו של המלחין והתמלילן סטיבן זונדהיים, מהיוצרים החשובים ביותר בתחום מחזות הזמר.

(מתוך “סיפור הפרברים”) “Something’s Coming”

(“Merrily We Roll Along” מתוך) “Opening Doors”

(מתוך “מוזיקת לילה צעירה”) “Send in the Clowns”

(“Folliesמתוך “) “I’m Still Here”

(מתוך “קומפני”) “Being Alive”

(מתוך “יום ראשון בפארק עם ג’ורג’”) “Sunday”

את פרקי הסרט ביימו כמה מגדולי היוצרים האמריקאיים: ג’יימס לאפיין (“המנגינה שבלב”), טוד היינס (“הרחק מגן עדן”), אוטום דה ויילד (“אמה”).

במאים: ג’יימס לאפיין, טוד היינס, אוטום דה ויילד

בהשתתפות: אודרָה מקדונלד, ג’ארוויס קוֹקר, אמריקה פרֶרה ואחרים

(86 דק’, אנגלית; תרגום לעברית)