פסטיבל הקולנוע הצרפתי 2023

פסטיבל הקולנוע הצרפתי

 

פסטיבל הקולנוע הצרפתי בישראל הנו מסורת ארוכת ימים. הזיכרון מעומעם והדעות חלוקות אבל נראה כי המהדורה הראשונה התקיימה ב-1993. אז הנה 30 שנים חלפו ביעף ושוב אנחנו כאן בתכנית המבוססת בעיקרה על קולנוע פופולרי ואיכותי.

חף מפשע – The Innocent

17.03.23, 21:00

(צרפת, 2022) דרמה קומית

כשאבל (לואי גארל) שומע שאימו עומדת להתחתן עם אסיר שהכירה בסדנאות התיאטרון שלה, הוא נבהל. יחד עם חברתו הטובה קלמנס, הוא יעשה הכל כדי לנסות להגן על אימו ולפקפק באמינותו של "אביו החורג". דווקא המפגש עמו יזמן תובנות חדשות על החיים וההפתעות שהם מספקים. דרמה קומית מקורית, שנונה ושובת לב המבוססת על סיפור משפחתי אמיתי של הבמאי והכוכב לואי גארל.

 

במאי: לואי גארל

שחקנים: רושדי זם, אנוק גרינברג, נעמי מרלו

(99 דק', צרפתית; תרגום לעברית ולאנגלית)

צעירים לנצח – Forever Young

18.03.23, 18:00

(צרפת, 2022) דרמה

פריז, סוף שנות השמונים. סטלה, צעירה יפהפיה וחדורת מוטיבציה, מתקבלת לבית הספר למשחק המפורסם והיוקרתי ביותר בצרפת. יחד עם מספר סטודנטים צעירים נוספים, היא תתחיל את המסע להגשמת החלום שלה. בדרך, על הבמה ומחוץ לכותלי התיאטרון, הם ילמדו, ישחקו, יתאהבו, יפחדו ויחיו את החיים במלואם – כפי שרק הצעירים יודעים. הצצה ייחודית ומרתקת לעולם המשחק והתיאטרון המבוססת על חוויותיה של ולריה ברוני טדסקי, יוצרת הסרט וכוכבת בזכות עצמה.

במאית: ולריה ברוני טדסקי

שחקנים: נאדיה טרסקייביץ', סופיאן בנקאר, לואי גארל

(126 דק', צרפתית; תרגום לעברית ולאנגלית)

משרה מלאה – Full Time

25.03.23, 18:00

(צרפת, 2021) דרמה

ז’ולי מתעקשת לגדל את שני ילדיה באזור כפרי למרות שהיא עובדת כחדרנית במלון יוקרתי בפריז. היא תמיד בלחץ, מתמרנת בין משפחה ועבודה, האקס לא שילם מזונות ולשמרטפית נמאס מהאיחורים שלה. היא סוף סוף מצליחה להשיג ריאיון למשרה ראויה, כזו שתוציא אותה ממעגל העוני, כשפורצת שביתת תחבורה כללית, שחונקת את העיר ומפרה את האיזון העדין שהוא חייה של ז’ולי. זוכה פרסים לבמאי ולשחקנית הראשית, פסטיבל ונציה 2021.

במאי: אריק גראוול

שחקנים: לור קלאמי, אן סוארז, ז'נבייב מניש

(88 דק', צרפתית; תרגום לעברית ולאנגלית)

תישאר איתנו – Stay with Us

28.03.23, 18:00

(צרפת, 2022) קומדיה

כשגד אלמליח חוזר לביקור מולדת בפריז, ההורים שלו, כמצופה מהורים יהודיים מסורים, מתעקשים שהוא יישאר איתם ולא בבית מלון. גד, כמצופה מבן יהודי מסור, לא מסוגל להגיד לא. אבל הוא מסתיר מהם סוד שהוא מפחד לחשוף – אחת הסיבות שבגללן הוא חזר לפריז היא בשביל לחקור כיוונים חדשים בחייו, ספציפית בכל מה שקשור לדת. כשההורים האוהבים מגלים על הרעיונות החדשים של הבן שלהם, הם נחושים בדעתם להזכיר לו מי הוא ומהיכן הגיע, בכל דרך אפשרית…

"תישאר איתנו" היא קומדיה מקסימה ומרגשת שמבוססת על חייו האמיתיים של הקומיקאי הצרפתי-יהודי האהוב גד אלמליח, שמשחק בסרט לצד הוריו ואחותו – משפחה אחת, אוהבת ומלוכדת, שמתווכחת, צוחקת, נעלבת, משלימה, ודומה מאוד למשפחות של כולנו…

במאי: גד אלמליח

שחקנים: גד אלמליח, רג'ין אלמליח, דויד אלמליח

(90 דק', צרפתית; תרגום לעברית ולאנגלית)

ג'וני ומר אדמסי – Softie

30.03.23, 19:00

(צרפת, 2021) דרמה

ג'וני בן העשר אינו מוצא את מקומו בעולם. חייו לצד אמו האלכוהוליסטית ואחיו העסוק בעצמו לא הולמים נפש עדינה כשלו. אבל ג'וני משתדל, הוא משתדל בלימודים ומתמסר לאחותו הקטנה. האיזון העדין של חייו מופר כאשר מורה חדש בבית הספר נותן לו תשומת לב. לראשונה בחייו ג'וני חולם על חיים אחרים. פנינה נטורליסטית המגיעה לשיאים הודות לשחקנים לא מקצועיים, דיאלוג מאולתר וכתיבה מחוספסת ופיוטית כאחת.

במאי:  סמואל תאי

שחקנים: אליושה ריינרט, אנטואן קיינרטז, מליסה אולקסה

(95 דק', צרפתית; תרגום לעברית ולאנגלית)

ילדים של אחרים – Other People's Children

31.03.23, 21:00

(צרפת, 2022) דרמה

 

כשאהבה חדשה פורצת אל חייה העשירים והמלאים של רייצ'ל, מורה פריזאית שחגגה לא מזמן את יום הולדתה ה-40, היא מתחילה להרגיש שאולי זו ההזדמנות האחרונה שלה להיות אמא. אבל יחד עם עלי, הבחור החדש, נכנסת לחייה של רייצ'ל עוד אהבה חדשה ומפתיעה- לילה, בתו בת ה-4, והרצון להיות אמא בעצמה לרגע אחד נדחק הצידה. רייצ'ל ולילה הולכות ונקשרות זו לזו: היא משכיבה אותה לישון בלילה, היא אוספת אותה מחוג ג'ודו, והיא אוהבת אותה כאילו הייתה ביתה שלה. רייצ'ל מנסה למצוא את מקומה במשפחתו של עלי אבל במערכות יחסים כמו במערכות יחסים, לא תמיד הכל הולך כפי שתוכנן…

"ילדים של אחרים" הוא סרטה של רבקה זלוטובסקי, שמספרת סיפור עדין, יפהפה, מרגש להפליא ומלא אהבה על משפחות, על אהבה, על הורות ועל כמיהה. הסרט הוקרן במסגרת התחרות הרשמית בפסטיבל ונציה וזכה לחיבוק חם מצד הצופים והמבקרים כאחד, ששיבחו את הזווית הייחודית של התסריט על הורות, את הבימוי החכם והרגיש ואת המשחק הנפלא של וירז'יני אפירה ("לשחות או לא להיות") בתפקיד הראש.

במאית: רבקה זלוטובסקי

שחקנים: וירג'יני אפירה, רושדי זם, קיארה מסטרויאני

(104 דק', צרפתית; תרגום לעברית ולאנגלית)

וירזי'ני אפירה, זוכת פרס לומייר לשחקנית הטובה ביותר.

אפריל - 2023

יום ראשון בכפר - A Sunday in the Country

01.04.23, 18:00

(צרפת, 1984) דרמה

בצרפת, 1912. בבוקר יום ראשון אחד מגיע בנו של צייר זקן לבקר את אביו החי בכפר. הוא מגיע עם אשתו ושני ילדיו ולמרבה ההפתעה הוא אינו האורח היחיד. גם אחותו, שחיה בגפה ולא מרבה לבקר, מגיעה לכפר וכמו תמיד, היא ממהרת. בסיטואציה הזו נבחנת הדינמיקה בין בני המשפחה, מה הם מראים, מה הם מסתירים, מה ניתן לדעת ומה יש לנחש ומה כל אחד מהם מצפה מחייו. זהו אולי סרטו האהוב והמצליח ביותר של ברטראן טברנייה, הוא יצר אותו כמחווה לשני אמנים ממשפחת רנואר לדורותיה, הצייר והבמאי.

במאי: ברטראן טברנייה

שחקנים: לואי דיקרו, סאבין אזמה

(90 דק', צרפתית; תרגום לעברית)

 

די כבר עם השקרים שלך - Lie with Me

01.04.23, 20:45

(צרפת, 2022) דרמה

עיבוד חופשי לספרו האוטוביוגרפי של הסופר פיליפ בסון. הסופר סטפן בלקור חוזר לעיר הולדתו לראשונה אחרי שנים רבות. הוא מגיע כדובר של חברת הקוניאק המקומית המציינת את יובל ה-200. עם הגעתו לעיר הוא פוגש במקרה את לוקא, בנו של אהבת הנעורים הראשונה שלו. המפגש מעורר אצלו זיכרונות עבר, אהבה ומשיכה בלתי נשלטות, תשוקה שאסור לחשוף אותה, והרבה סודות ושקרים.

במאי: אוליבייה פיון

שחקנים: גיום דה טונקדנק, ויקטור בלמונדו, גיליאן לונדז

(98 דק', צרפתית; תרגום לעברית ולאנגלית)