שירת הסירונית - בהשראת "בת הים הקטנה"

"סירונית אחת ישבה בים עצבושוב אודיסאוס פיתה אותה לשירבינה לבין עצמה היא העמידה קירואת אוצרות תשובתה אותה על הים השב"

יונה וולך

 

הצלחת העיבוד החדש של אולפני דיסני ללהיט "בת הים הקטנה" הביאה אותנו לאצירת התכניה:
"שירת הסירונית" ובה נציג עיבודים מהנים ומורכבים למיתוס.

"ספלאש", הלהיט המפתיע והפמיניסטי (מבית חברת הבת של דיסני) בכיכוב טום הנקס ודריל האנה המהממת.

"סוד האי הנעזב", סרט אירי פיוטי שהתגובה אליו היא וואו.

"מדוזות", סרט הביכורים של שירה גפן ושל אתגר קרת, המציע שלושה סיפורים בהם למים ולסירונית תפקיד מהותי ומפתיע.

אריאל, בתו הצעירה של המלך טריטון, רוצה לדעת מה יש מעבר לעולם התת-ימי. באחת הגיחות שלה אל מעל פני הים היא מתאהבת בנסיך ושמו אריק, וזאת למרות האיסור על בנות ים להתרועע עם בני אנוש. היא עושה הסכם עם אורסולה, מכשפת הים, המאפשר לה לחוות את החיים שמחוץ למים, ומוכנה לשלם את המחיר היקר שאורסולה דורשת ממנה, ובכך מסכנת את חייה ואת מלכותו של אביה.

יום אחד, במהלך חופשת הקיץ, ילד ושמו אלן כמעט טובע בים. הוא ניצל ברגע האחרון, ולדבריו, מי שהצילה אותו הייתה ילדה שחיה מתחת למים. השנים חולפות והילד נהיה לגבר צעיר, ביישן ובודד. יום אחד אישה יפה יוצאת מהים לחפש אחריו. בין השניים נרקם סיפור אהבה כמו באגדות. קומדיה רומנטית הקוראת תיגר על מיתוס בת הים הקטנה, עם סוף פמיניסטי ורדיקלי.

פיונה, נערה צעירה, נשלחת לחיות עם סבה וסבתה בכפר דייגים על חופה המערבי של אירלנד. אומנם המיתולוגיה נוכחת בכל היבט של חיי היום-יום של תושבי במקום, אך לכאורה אין דבר על-טבעי בתיאור שגרת חייה שם. מעשייה קולנועית יפהפייה על כוחות הטבע הנוכחים בים, ברוח, בכלבי הים וברוח האנושית.

סיפורן של שלוש נשים והשינוי המטלטל את חייהן. בתיה, צעירה בודדה, מוצאת ילדה קטנה היוצאת מן הים. קרן, כלה צעירה, שוברת את רגלה במהלך חתונתה ומוצאת את עצמה מתרחקת מבעלה הטרי. ג'וי, עובדת זרה, נודדת בין מטופלים קשישים המתים בזה אחר זה, עד שהיא מתוודעת לאישה קשוחה אך חולת לב. הסרט, על שלושת סיפוריו העוסקים בכמיהה, עתיר דימויים מימיים המהדהדים את מיתוס הסירונית הלוא היא בת הים.