Coolנוע – הסרטים המוקדמים של מיקָה קַאוּריסְמָקי

"The actors want to act, not just deliver a few lines here and there. It’s nice to see them getting more and more space and freedom to create their character."

"השחקנים רוצים לשחק, לא רק לדקלם פה ושם כמה שורות. טוב לראות שיש להם יותר ויותר מקום וחופש ליצור את הדמות שלהם".

מיקָה קַאוּריסְמָקי (יליד 1955) הוא מבכירי הבמאים של פינלנד. הפילמוגרפיה שלו כוללת 40 סרטים (קצרים, סרטי תעודה וסרטים עלילתיים). לאחר סיום לימודיו בתיכון הוא עבד כצבעי בבתים ובדירות בעיירה הקטנה קווסנקוסקי, בחלק הדרום־מזרחי של פינלנד. בסתיו 1976, כשהחורף התקרב והסתיימה עונת צביעת בתים, הוא החליט שהגיעה העת לשינוי בחייו. הוא נכנס לחנות ספרים (לבוש בסרבל הצבעים שלו), וקנה ספר הסוקר את היסטוריית הקולנוע. אחרי שסיים לקרוא את העמוד הראשון החליט שייעודו בחיים הוא להיות במאי סרטים. הוא למד קולנוע במינכן, ויצירת הביכורים שלו "השקרן" זכתה להצלחה גדולה בפינלנד וסימנה את תחילתו של גל קולנועי מקומי חדש. סרטיו של קאוריסמקי קוראים תיגר על המושג "לאום", על מוסכמות חברתיות, ועל חוקי הז'אנר הקולנועי. דימוי מרכזי החוזר בסרטיו הוא המסע והקשר שנוצר בין אנשים שונים שנתפסים על ידי החברה כמשונים. אחיו הצעיר של מיקה הוא אקי קאוריסמקי ("הנערה מבית החרושת לגפרורים", "אריאל", "חוף מבטחים"), שסרטיו זכו להצלחה בינלאומית גדולה. 

חסרי הערך - The worthless

29.12, 20:30

 במאי: מיקָה קַאוּריסְמָקי 

שחקנים: מָאטִי פֶּלוֹנְפָּה, פִּירְקוֹ הֶמָלַיְינֶן, יוּסוֹ הִירְוִיקָנגָס

(105 דק', פינית; תרגום לעברית)

(פינלנד, 1982) דרמה/סרט מסע

שני גברים והאישה שבחייהם מנסים להימלט מכמה פושעים. מסעם לאורכה ולרוחבה של פינלנד המושלגת הוא בעקבות המונח הערטילאי "חופש", שאותו כמובן אי אפשר להשיג.

"חסרי הערך" הוא סרט הביכורים רב הערך של מיקָה קַאוּריסְמָקי. זהו סרט שהצית מחדש את העניין של העם הפיני בקולנוע שלו, והוליד גל חדש של יוצרים שקמו בעקבותיו.

החל משוט הפתיחה המרחף, המלווה בפסקול נהדר, דרך צורת הגשת הטקסטים הנפלאה של כוכבי הסרט, שפניהם כשדה קרב, וה"ז'סטות" הגופניות (כפי שנחמן אינגבר, מבקר הקולנוע הנודע, נהג לתאר) של הדמויות, וכלה במחוות הקולנועיות, "חסרי הערך" הוא חגיגה לחובבי קולנוע.

הסרט חוגג השנה את יום הולדתו ה-40, וזו סיבה למסיבה. אָקי קַאוּריסְמָקי, אחיו הצעיר של מיקָה קַאוּריסְמָקי, כתב איתו במשותף את התסריט, והוא אף מופיע בסרט במחווה מרגשת לסרט "אלפאוויל" של גודאר.

 

הלסינקי-נאפולי לאורך כל הלילה - Helsinki-Naples All Night Long

6.12, 20:30

(פינלנד/שווייץ/מערב גרמניה, 1987) קומדיה

אלכס, נהג מונית ממוצא פיני שעובד בברלין, מוצא את עצמו תקוע עם שתי גופות בתא המטען של מכוניתו, ועם מזוודה מלאה שטרות של מאה דולר. כתוצאה מכך הוא נרדף על ידי "בוס" בכיר ומקורבו (סם פולר ואדי קונסטנטין). על אלכס להיפטר מהכסף במהרה, במשך לילה אחד שבו הוא נוסע מהלסינקי לנאפולי. מהתלת ז'אנר פוסט־מודרנית ומסוגננת, עם צוות שחקני המשנה שכולל גם את נינו מנפרדי, את ג'ים ג'רמוש ואת וים ונדרס.

במאי: מיקָה קַאוּריסְמָקי 

שחקנים: קָארִי וֶאנֶאנֶן, רוֹבֶּרטָה  מַנפְרֶדי, מרגי קְלארק

(105 דק', אנגלית, גרמנית, פינית; תרגום לעברית)

זומבי ורכבת הרפאים - Zombie and the Ghost Train

13.12, 20:30

(פינלנד, 1991) דרמה/מוזיקלי

זומבי מצטיין בשני דברים: שתייה ונגינה בגיטרה בס. לאחר חודשי בטלה באיסטנבול, הוא שב להלסינקי – לאהובתו, למשפחתו ולעולם המוזיקה הפיני. הוא מגויס לצבא, אביו מזמינו לשוב לחיק המשפחה, אך לוקה בהתקף לב, וחברתו עוזבת אותו. סרטו ה־12 של מיקה קאוריסמקי מציג שילוב מקסים בין מבט משועשע בעליבות, מוזיקה פינית, סרטי מסע אמריקניים, אהבת אדם ותסרוקות משונות. סרט פולחן גדוש מוזיקה, אלכוהול וסיגריות.

במאי: מיקָה קַאוּריסְמָקי

שחקנים: סילוּ סֶפָּלָה, מָריוֹ לֵינוֹנֶן, מָאטי פֶּלוֹנְפָּה

(88 דק', פינית, איטלקית וטורקית; תרגום לעברית ולאנגלית)

לוס אנג'לס ללא מפה L.A Without a Map

20.12, 20:30

(פינלנד/צרפת/בריטניה, 1998) קומדיה רומנטית

ברברה, שחקנית מלוס אנג'לס, מפלרטטת עם ריצ'רד, קברן בריטי, וזונחת אותו לאנחות. ריצ'רד שבור הלב מסרב לומר נואש, מגיע בעקבותיה לארצות הברית, ונעזר בכמה חברים חדשים מתעשיית הסרטים כדי לסלול את דרכו אל ליבה ולהסתדר "ללא מפה" בעיר גדולה שבה אי אפשר ללכת ברגל. מהתלה רומנטית שמשתתפים בה כוכבים אורחים רבים בהופעות זוטא מבדרות. למוזיקה תפקיד מרכזי בסרט, ומשתתפים בו חברי הלהקה האגדית "לנינגרד קאובויז".

במאי: מיקָה קַאוּריסְמָקי

שחקנים: וינֶסָה שׁוֹאוֹ, דֵיוויד טֶנֶנְט, ג'וּלי דֶלפִי, וִינסֶנט גָאלוֹ

(107 דק', אנגלית, צרפתית; תרגום לעברית)

הקרנת 35 מ"מ.