חודש האישה בסינמטק הרצליה

לפניכם גולת הכותרת של תכניית מרץ 2020, מאת סינמטק הרצליה, פוקוס לסרטים של במאיות. על הדרך הוספנו גם עקיצה קטנה בדמות קלסיקה הוליוודית מעשה ידי במאי ותגובה הוליוודית לה זכתה שנים רבות אחרי.

אנו גאים במיוחד בהקרנת עותק חדש לקומדיה המלנכולית שביימה בתחילת שנות השבעים הבמאית איליין מיי – "נשוי בעל כורחו". מיי, היא שם דבר בהוליווד, במאית ותסריטאית ייחודית שלכל סרט שלה יש טוויסט ייחודי. בשנות השמונים היא קיבלה הזדמנות לביים שובר קופות, הרבה לפני פטי ג'נקינס ועמיתותיה, ודומה שכל התעשייה הגברית עשתה כל שביכולתה להכשיל אותה. זאת הזדמנות להתוודע ליצירתה הנפלאה.

הקולנוע התיעודי הישראלי עושה חיל בארץ ובעולם, והחודש אנו מתהדרים בשלושה סרטים, "הקוד האלבני", "מקום מפלט", ו-"מסורבות", המטפלים בנושאים בוערים: שואה, מרחב בטוח לנשים מוכות, והמאבק בקשיים המוערמים על נשים בדרכן אל הגט המיוחל. שימו לב שהקרנות שלושת הסרטים ילוו בשיחות עם היוצרות.

תחת הרושם הרב שהותיר עלינו הסרט "מסורבות" חיברנו אותו עם הקרנת "סיפורי תל אביב", האנתולוגיה הנפלאה בבימוין של איילת מנחמי ונירית ירון. "גט" החותם את הסרט, הוא פיסת אקשן יעילה וחריפה מאוד שפתחה שיח תיאורטי שלם על הצורך בלחסום את המבט הגברי בקולנוע. אל תחמיצו את ענת וקסמן, בטוב שבתפקידיה הקולנועיים.

נסכם בשני סרטי ביכורים שביימו במאיות צעירות שגם אצרו לתכנייתנו סרט תיעודי מרתק על צלמת "קמרה פרסון" – הערב הזה לטעמנו הנו בגדר ה-"כדאי מאוד!".

חובבי הקלאסיקה ההוליוודית, יתענגו על "התחתנתי עם מכשפה" (הבטחנו עקיצה) בכיכוב ורוניקה לייק המהממת. מי שיעלו על התשובה לשאלה מהו סרט התגובה, יזכו בהערכתנו הגדולה.

צפייה נעימה.

יום שבת 21.3 בשעה 18:00

כדאי מאוד להתוודע להומור הנהדר של איליין מיי (“הבטלנים מאישתר”, כן!). וולטר מת’או הנרגן מגלם פלייבוי מזדקן, שונא נשים וחמדן המחפש את האישה השוטה שתיפול ברשתו ושתפרנס אותו עד סוף ימיו. בדרכו נקרית הנרייטה, מיליונרית צעירה שעיקר עניינה בבוטניקה. האם דווקא היא, התימהונית, התמימה והגמלונית, תמיס את הקרחון השוכן במקום שבו אמור להיות לבו?

סרטים ישראליים במעמד היוצרות

מסורבות

יום רביעי 11.3 בשעה 19:00

שרה, נועה ואושרת הן מסורבות גט הנתונות לחסדי בעליהן ובתי הדין הרבניים. על־פי ההלכה, הבעל הוא שמתיר את אשתו מרצונו. כך מאות נשים נותרות כבולות בנישואין בניגוד לרצונן. עוה”ד בתיה כהנא דרור וארגון “מבוי סתום” לוחמים את מלחמתן מתוך אמונה שהחוקים חייבים להשתנות. באמצעות עבודה סיזיפית והיכרות עמוקה עם דיני קידושין, בתיה מצליחה לשחרר חלק מהנשים. האם תצליח גם במקרה של שרה, נועה ואושרת?

בתום ההקרנה תתקיים שיחה עם יוצרי הסרט.

מקום מפלט

יום רביעי 18.3 בשעה 19:00

סרט תיעודי עדין ומאופק המישיר מבט אל שגרת החיים בשלושה מקלטים לנשים נפגעות אלימות משלושה מגזרים: חרדיות, חילוניות וערביות. מנהלות המקלטים עדות מדי יום למאבקי כוח, למקרי אלימות קשים ולטרגדיות משפחתיות. הנשים שמגיעות למקלטים עם ילדיהן יכולות לשהות בהם כחצי שנה, ובפרק זמן זה הן נתמכות בכל דרך אפשרית על־ידי הצוות המנהל את המקלט.

 בתום ההקרנה תתקיים שיחה עם איילת דקל, במאית הסרט.

הצל של הצמות + תמונת ניצחון

יום רביעי 25.3 בשעה 20:30

הצל של הצמות
The Silhouettes of Braids

במשך חמישים שנה נשתכח מלב הארכיון המשפחתי, עד שרותם שכנעה את אמה, ורדה, לצפות שוב בתמונות ילדותה. סרטי השמונה מ”מ חושפים מחדש זיכרונות עבר ממערכת היחסים בין אם לבתה.

תמונת ניצחון
Image of Victory

קיץ 2014. שלושה חודשים לפני שחרורו מצה”ל נפצע אורי במבצע “צוק איתן” בעזה. בבית החולים, עשרות מבקרים גודשים את חדרו מול עיניהם הטרודות של הוריו ועדשת המצלמה של אחותו הבמאית. בין טיפולים לביקורים מתוקשרים, אורי מנסה למלא את תפקידו החדש כגיבור.
 
בתום הקרנות הסרטים תתקיים שיחה עם היוצרות בהנחיית מבקר הקולנוע עופר ליברגל, ולאחריה יוקרן סרט באצירתן.

הקוד האלבני

יום שבת 28.3 בשעה 18:00

סיפור לא ידוע על הצלת אלפי פליטים יהודים באלבניה, מדינה בעלת רוב מוסלמי, במהלך מלחמת העולם השנייה. אנני אלטרץ־פרנסיס, ישראלית שניצלה כילדה באלבניה, יוצאת עם בנותיה להודות למי שעוד אפשר. שבעים שנה חלפו, אך חותמו של הרודן האימתני אשר סגר את אלבניה בפני העולם עדיין ניכר במקום. סיפור מרגש ומפתיע על פתיחת דלת בפני הנרדף.

בתום ההקרנה תתקיים שיחה עם יעל קציר, במאית הסרט.

בשם האם

יום שבת 7.3 בשעה 18:00

הפרידה

יום שישי 6.3 בשעה 21:30 

המסונוורים

יום שישי 20.3 בשעה 21:30

סיפורי תל אביב

יום רביעי 11.3 בשעה 20:50

“שרונה מותק”, “מבצע חתול” ו”גט” הם שלושה סרטים על שלוש נשים שעל כל אחת מהן מופעלים לחצים ממקורות שונים: גברים, בעל לשעבר, עבודה ויצרים. כל אחת מהן רוצה לצאת לעצמאות. “גט”, הנודע מבין השלושה, מספר על שוטרת מרירה המאתרת את בעלה שהותיר אותה עגונה דווקא במגדל שלום. חמושה באקדח, היא יוצאת למרדף כנגד כל הסיכויים ואינה מוכנה לוותר על החופש שלה.

התחתנתי עם מכשפה

יום חמישי 12.3 בשעה 20:45

ורוניקה לייק המהממת מגלמת מכשפה שמקללת את הגברים אשר עשו יד אחת נגדה וגוזרת עליהם ועל צאצאיהם חיי אומללות. כעבור כמה מאות שנים היא חוזרת לחיים, והגבר שבו היא מתאהבת מתגלה כצאצא של אחד מאלה שקשרו נגדה בעבר. רנה קלייר נודע בסרטיו הצרפתיים הניסיוניים, אך סרטיו ההוליוודיים נגישים ומקסימים אפילו יותר.